Studentku ateliéru Kov a Šperk při bratislavské VŠVU charakterizuje v tvorbě geometrie, iluze a světlo, primárně tvoří v kombinaci s optickými materiály. V Mánesu představuje kolekcí šperků, která podobně interaguje se světlem a zachytává atmosféru prostředí a reaguje na změny osvětlení. Šperky tak odráží okolí a na nositeli se tak neustále proměňují. U diváka i nositele vzbuzují pozornost a přinášejí nový pohled na okolní svět.
Nominovaní:
Anton Jablonskij KRUCHY (Elisa Neumannová a Tereza Kasalová) Klára Kocuríková Lukáš Havrda
Studio, které se zaměřuje především na tvorbu produktů a interiérů, založili designéři Tímea Kepová a Georgios Somarakis, jejichž spolupráce vznikla už během společných studií na VŠVU v Bratislavě. V Mánesu představují kolekci 15:15, jež je sérií solitérů, které se tvarově vymykají od běžného nábytku. Jejich forma vychází z estetického ideálu antiky, kdy se motiv krásy jeví jako soulad proporcí. Kolekce umí v soukromém interiéru fungovat jako funkční prvek s výrazným estetickým projevem. Ve veřejném prostoru má schopnosť množením zásadně doplňovat vizuální identitu podniků, ale i galerií či muzeí.
Nominovaní:
Bohemian Rugstory Tereza Otáhalíková besiidka Studio Zuzana Kovačíková
Studio, které založil Kajetan Luteracki, absolvent Fakulty designu na Technické univerzitě v Lodži a Akademie výtvarných umění v Lodži, se zaměřuje na navrhování a výrobu osvětlení interiérů. BLAMPS, kolekce představovaná v Mánesu, nejen osvětluje prostory, ale také zvou k odpočinku. Při jejich navrhování se přitom designér nechal inspirovat ikonickým stylem skupiny Memphis. Využitím technologie 3D tisku BLUBA Studio vytváří jedinečné modulární lampy, které inspirují a těší.
Nominávání:
nonna post NabilkovaxAdus Kintsugi VNEM Studio
Zvláštní uznání poroty
Studio besiidka (Nikola Chromečková a David Hotárek)
Studio besiidka, které vzniklo na začátku roku 2024 z dlouhodobé spolupráce designérky Nikoly Chromečkové a Davida Hotárka, na letošním Czech Design Weeku představí svou první prodejnou sérii produktů. Jedná se o kolekci užitných předmětů vhodných ke zpříjemnění svátečních chvilí i každodenních momentů. Pojítkem jednotlivých projektů je důraz na snoubení moderních technologií a tradičních řemesel. Otázka aktuálnosti tradic byla důležitým impulzem jejich vzniku.
Knihovna OKAP vznikla jako experiment při hledání alternativy uložení knih v klasických poličkách v rámci klauzurní práce na UMPRUM. Výsledkem je zajímavý a hlavně funkční objekt z ohýbaného plechu, který umožňuje přehlednější uložení knih hřbetem ven a ve vodorovné poloze, takže názvy jsou lépe čitelné. Knihovna umožňuje uložení různých formátů knih, které v zaplněném stavu vypadají, jako by levitovaly. Knihovna je navíc dokončena práškovým lakem, což zajišťuje její dlouhodobou životnost.
Skupinová instalace Fresh Slovak Glass studentů Ateliéru sklo VŠVU, která v Mánesu představila mladou krev slovenského sklářského designu a jejich široké spektrum autorských přístupů, tvořivých strategií a sklářských technologií s přesahy do jiných materiálů a médii. V rámci instalace se představili studenti Jakub Sojka, Natalie Lehnertová, Zuzana Kováčiková, Martin Jurík, Pavla Pšenicová, Zuzana Gállyová a Pavlína Šváchová.